Jdi na obsah Jdi na menu
 


HEAVY METAL

Jeden z nejznámějších stylů na metalové scéně. Hlavním poznávacím znamením heavy metalu je melodičnost a zpěv ve vysokých tóninách. Rychlost taky není zanedbatelná. Zpěv bývá čistý a srozumitelný. Heavy metal je asi nejoblíbenější styl v metalu. A v dnešní době se pomaličku vrací jeho síla. Skupiny: Iron Maiden, Judas Priest, Helloween, Rage, Stratovarius, Hammerfall apod.

 

 

 

POWER METAL

Síla, která má proudit z tohoto stylu, má být zastoupená zejména v textech, které popisují dávné časy, kdy největší zábavou bývaly různé bitvy, a byl to čas hrdinných bojovníku apod. Nejznámější kapelou, která přesně o tomto zpívá, je Manowar. Tato skupina je známá svými cover obaly na deskách, kde hlavním motivem je "takovej svalouš, který je tvrdší než samo peklo." Je to trošku kýč, ale pro mnohé fanoušky je to modla. A o fanynky taky nemají nouze. Další kapelou, která hraje power metal je Runnig Wild.

 

 

 

SPEED METAL

Je to vlastně rychlejší verze heavy metalu. Všechno je stejné, akorát rychlejší. Melodičnost zůstala a zpěv se taky nijak nezměnil. Vesměs skupiny, které hrají heavy metal, hrají i speed. Takže připíšu ještě například Grave Digger s Blind Guardian.

 

 

 

TRASH METAL
Kdo zná Sepulturu, tak ví co je to thrash metal. Je to o něco tvrdší heavy metal. Je kladen větší důraz na syrovost a agresivitu projevu. Známou skupinou, která razila tento styl na sklonku 80. a 90. let, je americký Testament. A nejznámější kapelou je snad Metallica a Megadeth. Ovšem pouze ve svých ranných časech. Metallica se od thrashe odklonila albem "Load" a Megadeth se začal vzdalovat albem "Cryptic Writings". Všeobecně je tento styl agresivnější než heavy metal.

 

 

 

DEATH METAL

Vznikl začátkem 90. let. Jedná se o jeden z nejtvrdších hudebních stylů vůbec. Hudba je hodně přitvrzena. Hlavní roli zde hrají naboostrované kytary a zpěvákův chropot (tkzv. blití do mikrofonu), který je chrakteristický pro death metal. Nejznámější kapelou je snad Death, Obituary, Entombed, Grave, Dismember, Unleashed, český Krabathor, polský Vader a spousta dalších. Hlavním spojujícím prvkem death metalových skupin jsou texty. Nejčastěji jde o kritiku společnosti, náboženství, politku apod. Prostě zpívají o všech těch "špatných" věcech. Ne, neoslavují to. Kritizují to. Samozřejmě, že se najdou spolky, které jen hlásají nenávist vůči lidstvu, ale je to jako všude jinde. Nenávist není tahounem metalu.

 

 

 

DOOM METAL

Pomalý death metal. Stručná a výstižná charakteristika. Takto to napsat by stačilo někdy v roce 1993. Ale dnes je doom metal trošku někde jinde. Základy jsou pořád stejné, ale celkové znění je úplně jiné. V tomto stylu se vůbec poprvé objevují nemetalové nástroje, jako například housle u My Dying Bride, harfy u Elbereth, ženský andělský hlásek a violoncelo u Theatre Of Tragedy apod. Prostě doom metalové skupiny nastolili nový směr, kudy se metal začal ubírat. Nejtypičtější doom metalová skupina dneška je: tvrdá hudba, dva zpěváci (ženský hlas a mužský chropot) a různé flétny, housle, samply, klávesy apod.

 

 

 

BLACK METAL
Tento styl je asi nejextravagantnější ze všech metalových žánrů. Však každý určitě zaslechl zkazky o Norské black metalové mafii. V začátku 90. let se tento styl dostal na první stránky novin v severských zemích. Ovšem nechvalným způsobem. Některé skupiny zřejmě nepochopily, co hudební skupiny mají v popisu práce a místo toho, aby pořádně cvičili někde v garáži, tak vypalovaly kostely, zabíjeli se navzájem a jejich hudba byla mizerná. Tak vypadal black metal v ranných začátcích. Dnes je to v drtivé většině jinak. Jediné, co si dnešní blackmetalové skupiny ponechaly je tzv. "warpaint". Bíle natřené tváře a černě dokreslené různé škleby apod. Ale to je image, svým způsobem je to komerční záležitost. Dnešní black metal je hojně doplněn klávesy, samply a různými doplňky. Nemetalové nástroje mají zelenou i v tomto stylu. Kytary jsou naladěné o něco výš než je tomu například v deathu a zpěváci zpívají tím ječákem, jaký známe například v podání Cradle Of Filth či Dimmu Borgir apod. Tento styl se povětšinou hlásí k satanismu a je proti náboženství jako takovému. Jako náměty black metalovým textům slouží mytologie a folklor té které země. Všeobecně je black metal pořád na vzestupu a jde především o hudbu, ne o činy.

 

 

 

INDUSTRIAL METAL
Tento průmyslový styl je zvláštní tím, že v hudbě se objevují strojové zvuky. Takový technický, kovový a zběsilý metal. Příkladem může být Fear Factory či Strapping Young Lad. Obě kapely se vyznačují zběsilým tempem.

 

 

 

GOTHIC METAL
Následovník doom metalu. Ovšem mnohem jemnější a melodičtější. V tomto stylu je povoleno skoro všechno. Hlavní je, aby to mělo takovou tu trošku melancholickou náladu. Samozřejmě, že, stejně jako celý metal, i gothic metal musí vycházet z el. kytar. V tomto stylu se samozřejmě používají různé smyčcové nástroje, flétny, hoboje a spousta, spousta dalších hudebních nástrojů. Prakticky všechno co hudebníky napadne. Zpěv by měl být spíš odlehčenější a neměl by to být žádný chrčák. Ba naopak. Upřednostňován je hluboký mužský hlas a čím dál častěji ženský zpěv. Vůbec v tomto stylu se ženy vyskytují podstatně více než v jiném metalovém stylu. Ale na rozdíl od doom metalu mužský zpěv je převážně čistý a srozumitelný a žena zpívá buď operním zpěvem (velmi častá varianta) a nebo normálně. Skupiny: Macbeth, Tristania, česká Silent Stream Of Godless Elegy, Ancient Ceremony, Nightwish

 

 

 

PROGRESIVE METAL
Převážně se jedná o skupiny, které se skládají ze známých hudebníků, kteří už mají za sebou úspěšnou kariéru. No a hrají takový mix všeho možného. Ovšem v žádném případě do onoho mixu nepatří ty tvrdé styly. Prostě pohodovka. Na hranici s rockem. Jmenujme alespoň Dream Theatre, Liquid Tension a Working Man.

 

 

 

ATMOPHERIC METAL
Tento styl je něco na způsob gothic metalu, ale mnohem měkčí. Příkladem může být Tiamat posledních 4 let. V hudbě se vyskytují různé doplňky na způsob šumícího moře, zvuky lesa apod. Do tohoto žánru lze zařadit i The Gathering s albem "How To Measure A Planet", kde je slyšet vysílání z vesmírné stanice. Takže je to spíš na odlehčení. Žádný nářez se nekoná.

 

 

 

DARK METAL
Tak toto označení se objevilo docela nedávno. Používá se zejména pro gothic, doom, některé formy blacku a pro tzv. dusk metal, jejichž prvky v sobě také zahrnuje.

 

 

 

TECHNO METAL
Velmi mladý styl. Do povědomí se dostal zejména díky skupině Waltari a The Kovenant. Asi všichni víme, co to je techno. Ovšem techno metal není zas až tak techno hudba, která by se měla hrát někde na house párty. Techno metal je více méně neoficiální označení.